Kalkulator Leasingowy
Wróć do listy

Najem Długoterminowy - kiedy jest jak PUŁAPKA

Na rynku jest wiele dostępnych form finansowania. Przy zakupie samochodu na firmę. Najczęściej wybieraną jest Leasing czy coraz bardziej popularny Najem Długoterminowy.

NAJEM DŁUGOTERMINOWY - kusi klientów bardzo niską ratą, która bardzo często zawiera już tzw. Pakiet Serwisowy. Niska rata wynika ze specyfiki umowy.

Klient bierze w używanie pojazd dostarczony przez firmę oferującą Najem, oraz zgadza się na użytkowanie pojazdu w ramach ustalonego Limitu. Na końcu najczęściej jest ustalona kwota ewentualnego wykupu, którego klient „nie musi robić zwracając samochód”.

Ten krótki opis mógłby wskazywać że jest to produkt idealny, jeżeli myślimy o zakupie nowego samochodu na firmę !Niestety nie zawsze:

Oto kilka kwestii na które powinieneś zwrócić uwagę, rozważając Najem Długoterminowy Pojazdu.

Przedmiot umowy Najmu

 • Samochód, który kupujesz zazwyczaj w zakupie jest znacznie droższy od oferowanego na wolnym rynku. (sprawdź jaki rabat na samochód otrzymałbyś jako klient indywidualny - negocjując jego cenę z Dealerem).


Limit kilometrów

 • Po przekroczeniu limitu kilometrów (który jest ustalony z góry) musisz liczyć się z dużymi dopłatami do każdego kilometra. Czy zawsze jesteś w stanie przewidzieć jak będziesz używał samochód za 2 / 3 lata ?


Dodatkowe Opłaty Serwisowe

 • W trakcie umowy oprócz Rat płacisz opłaty za zarządzanie… Często sprowadza się to do umówienia ciebie na wymianę opon i serwis w Punkcie, który jest wskazany przez firmę oferującym NAJEM.

 

Pakiet Serwisowy

 • Jest czasami znacznie droższy niż koszty przeglądów samochodu realizowane na własną rękę w Autoryzowanym Serwisie - a naprawy obejmujące Ten Pakiet często pokrywają się z gwarancją na nowy samochód i tym samym pełnią rolę wyłącznie marketingową. („Wszystkie koszty napraw w cenie RATY”)

  Zakończenie Umowy Najmu

 • No i zwrot samochodu po okresie Najmu…
  Tutaj należy być ostrożnym - jeżeli w twojej umowie jest określona kwota wykupu to niewątpliwie nie jest tam bez powodu. To twoje zobowiązanie na wypadek gdyby odmówiono ci odbioru samochodu (to możliwe jeżeli wykup jest elementem umowy). Dodatkowo Zawsze sprawdź jakie są warunki zwrotu samochodu - czy nie ma w nich informacji że szkody na samochodzie w trakcie trwania umowy, a naprawione nie obniżają jego wartości na koniec umowy. To nawet logiczne - auto które miało szkodową historię na wolnym rynku jest warte znacznie mniej od tego bezszkodowego. Co w takiej sytuacji ? Bardzo często musisz liczyć się z koniecznością dopłaty do wartości określonego wykupu. A przecież umówiłeś się że auto po prostu zwrócisz.
  Jeżeli Auto jest warte 50 tyś czy nawet 100 tyś to każde obniżenie jego wartości o 5 czy 10% to tysiące złotych  - a jeżeli jest to wartość 200 tyś i więcej kwoty są znaczne…

  Nieatrakcyjna Cena Zakupu pojazdu?
   
 • Dodatkowo punkt Pierwszy (początkowa wartość zakupu auta) jeżeli auto było na wstępie dużo droższe od ceny rynkowej, po rabatach, które -mogłeś- otrzymać kupując auto indywidualnie - Procentowy wykup na koniec jest liczony od tej wartości -
  Auto w najmie (bez rabatów) kosztowało 100 tyś wykup 60% = 60 tyś
  To same Auto z twoim rabatem 91 tyś wykup 60% = 54,6 tyś
  Czy widzisz na czym zarabiają firmy oferujące NAJEM ?

  W tym krótkim artykule nie jesteśmy w stanie pokazać wszystkich zagrożeń związanych z NAJMEM. Warto zawsze zweryfikować czy szokująca i nieprawdopodobnie atrakcyjna wartość RATY w stosunku do wartości pojazdu, nie budzi naszych wątpliwości… i czy za 3 -4 lata nie okaże się że Najem był najgorszą z możliwych opcji.
   

  WAŻNE !!!
  Artykuł pokazuje tylko możliwe zagrożenia i nie odnosi się od konkretnej oferty Najmu - jest jednak oparty o autentyczne przykłady jakie można spotkać w dostępnych ofertach najmu. Wiemy że warunki są różne i można znaleźć dobrą ofertę - warto jednak wiedzieć co trzeba sprawdzić.
   


  A LEASING ?
  No cóż - Brak Limitu kilometrów - i jasne zasady od początku do końca. Brak opłat serwisowych. Spłacasz samochód do końca - jednak zazwyczaj wartość jego wykupu na wstępie jest tak określona przez firmy leasingowe (mówimy szczególnie o wysokich wykupach) , aby była znacznie niższa od przyszłej wartości rynkowej. Dzięki temu po umowie leasingu nie będziesz miał problemu ze sprzedażą pojazdu.

  Koszty umowy leasingu ?

  Obecnie WIBOR 3M jest w granicach 0,7% a to na nim opiera się budowa oferty. Do WIBORU firmy leasingowe dodają swoją marżę w granicach 2,5 - 3,5% przy samochodach nowych. Zatem roczne oprocentowanie mamy w granicach od 3,5% do 4,2% - takie oferty wyliczycie na kalkulatorze leasingowym znajdującym się na naszym portalu doLeasingu.com Kalkulator znajduje się przy każdej przeglądanej ofercie pojazdu.

  Obecnie najtańsza Oferta przy 45% wpłaty własnej - okres 24 m-ce i wykup 16% to 102,92% czyli kupując auto za 50.000 tyś zapłacisz w całym okresie tylko 1460,00 zł odsetek.

  Oblicz ratę leasingu zobacz na jakie auto cię stać z oferty Tysiąca samochodów na Portalu Ogłoszeniowym https://doLeasingu.com

Aktualności

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem